Лекция по профилактике коррупции в Кайбицком муниципальном районе

16 декабря 2019 г., понедельник

Во исполнение задач Национального плана противодействия коррупции на 2018-2020 годы, утвержденного Указом Президента Российской Федерации от 29.06.2018 N 378 и муниципальной программы «Реализация антикоррупционной политики в Кайбицком муниципальном районе Республики Татарстан на 2015 – 2022 годы», а также в целях активизации антикоррупционного обучения и антикоррупционной пропаганды мероприятий, направленных на формирование антикоррупционного поведения, 13 декабря 2019 года в Кайбицком муниципальном районе для муниципальных служащих района, глав и секретарей сельских поселений, руководителей подведомственных организаций и иных заинтересованных лиц организовано обучающее семинар-совещание по вопросам соблюдения ограничений и запретов, установленных законодательством в сфере противодействия коррупции. Программа семинара включала в себя в том числе вопросы организации проверок достоверности и полноты сведений о доходах, расходах, об имуществе и обязательствах имущественного характера, об ответственности муниципальных служащих за совершение коррупционных правонарушений и др. Семинар проходил под председательством главы района А.И. Рахматуллина при участии прокурора района А.Р. Сулейманова и главного советника Управления Президента Республики Татарстан по вопросам антикоррупционной политики С.Ф. Рахимова. Общее количество участников мероприятия составило более 150 человек.

Кайбычта ришвәтчелеккә каршы тору мәсьәләләре буенча семинар үткәрелде

Анда район башлыгы Альберт Рәхмәтуллин, Татарстан Президентының Ришвәтчелеккә каршы көрәш мәсьәләләре буенча баш киңәшчесе Салават Рәхимов, район прокуоры Алмаз Сөләйманов катнашты. Семинарга район ришвәтчелеккә каршы тору, мәнфәгатьләр конфликтын җайга салу һәм рәсми хезмәттә үз-үзеңне тоту таләпләрен үтәү комиссияләре әгъзалары, полиция хезмәткәрләре, авыл җирлекләре башлыклары һәм секретарьлары, район Советы һәм башкарма комитетның муниципаль хезмәткәрләре, мәктәп директорлары, иҗтимагый оешмалар вәкилләре һәм башкалар катнашында узды.
Семинар Татарстанда күзәтелгән ришвәтчелек очракларын чагылдырган видеороликтан башланып китте. Аннан күренгәнчә, әлеге яман чиргә никадәр көрәш алып барылуга, закон таләпләренең елдан-ел катгыйлана баруына карамастан, ришвәткә һаман юл куела әле. Альберт Рәхмәтуллин, киңәшмәне башлап җибәреп, ришвәтчелекне булдырмау безнең үзебездән тора, шуңа да тәртип урныштыруны үзеңнән башларга кирәк, диде. Район башлыгының ришвәтчелеккә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Фәния Петухова безнең җирлектә алып барылучы эшчәнлек белән таныштырды. Район прокуроры Алмаз Сөләйманов та үз чыгышында ришәвәтчелекнең төп юнәлешләре, моның өчен җинаять, административ җаваплылык турында сөйләде, аны булдырмауда профилактик чараларның зур булуына басым ясады. Татарстан Президентының Ришвәтчелеккә каршы көрәш мәсьәләләре буенча баш киңәшчесе Салават Рәхимов республикада ришвәтчелек очраклары турында аерым саннар китерде. Ул үз чыгышында мәнфәгатьләр интересы, муниципаль һәм дәүләт хезмәткәрләренең керемнәре турындагы декларацияне дөрес тапшыру һәм башкалар турында сөйләде.